Posalar

Posalar halk dilinde ‘küspe’ olarak söylenir fakat küspe tabiri yağlı tohumların yağı alındıktan sonra geriye kalan yüksek proteinli ve yağlı (profat) kısımdır.

Posalar, insan gıdası kullanılan hammaddelerin işlemlerden geçirildikten sonra geriye kalan yan ürünlerdir. Selüloz içeriği yüksektir. Saman gibi kaba yemlerle kıyaslandığında posaların sindirim oranı yüksektir. Ayrıca şeker içeriği de çoğu posalarda yüksektir. Genelde ucuz yolla hayvan beslemede tercih edilen kategori arasındadır. Sığır, manda, koyun, keçi, tavukların beslenmesinde kullanımı yaygındır.

Yaş(nemli) şeker pancarı posalarımız 50 Kg’lık çuvallardadır. İstenilen duruma göre 500 Kg ve 1 Ton’luk olarak tahsis edilir.

Domates Posası

Domates posası salça üretiminde geriye kalan üründür. İçerisinde kabuk ve çekirdekten oluşan kompozisyona sahiptir. Çekirdek miktarı arttıkça besin değeri de yükselir.

DETAYLI BİLGİ

Şeker Pancarı Posası

Pancar posası, şeker üretiminde pancarın sıcak suda bekletilmesi sürecinde difüzyonun(yoğun ortamdan daha az yoğun ortama madde geçişi) gerçekleşmesiyle geriye kalan yaş ve/ veya kurutulmuş peletlenmiş olan kısımdır. Kuru, yaş talaş halinde veya peletlenmiş formunda olan posanın depolanması daha kolaydır.

DETAYLI BİLGİ

ARPA POSASI

Arpa posası, bira üretiminde kullanılan arpanın çözünmeyen, çoğunlukla kabuk kısmından oluşan yan üründür. Yaş ve kuru olarak hayvan beslenmesinde kullanılabilir. Yaş olarak kullanıldığında ya kısa sürede tükettirilmeli ya da uzun süre kullanımında silolanmalıdır. Ruminant hayvanlarda rumen gelişimini ve fermantasyonunu olumlu yönde desteklemektedir.

DETAYLI BİLGİ

KEÇİBOYNUZU POSASI

Keçiboynuzu posası; şeker içeriği yüksek olduğundan hayvanlar severek tüketirler.Ayrıca tanin içeriğinede sahiptir. Tanin besin sindirilebilirliğini düşürür. Bu yüzden sınırlı miktarlarda verilmelidir. Ancak tanin içeriği avantaj olarak ishal görülme vakalarında azaltıcı etkiye sahiptir.

DETAYLI BİLGİ